Advent

TEMPS D´ADVENT, TEMPS D´ESPERA

Avui comencem un Nou Any Litúrgic i ho fem preparant-nos durant quatre setmanes per a celebrar el Naixement de Jesús, és el que en diem: el temps d´Advent.

Advent vol dir vinguda. A l´antigor s´usava per referir-se a l´arribada d´algú important, per exemple l´emperador. Nosaltres els cristians la fem servir per referir-nos a l´arribada de Jesús, l´Emmanuel, el Déu amb nosaltres.

És un temps d´espera i d´esperança, en què tot recordant que Jesús va venir al món ara fa més de 20 segles, també tenim present que ha de tornar a la fi dels temps perquè el Regne de Déu sigui conduït a plenitud.

Podem dir que durant l´Advent tenim presents tres vingudes de Jesús:

-La primera és la històrica de fa més de dos mil anys. Per això durant aquest temps recordem el camí del poble d´Israel fins a l´arribada del Messies i Senyor, centrant-nos en els profetes, Joan Baptista i Maria.

-La segona és la vinguda que contínuament està fent Jesús a nosaltres, ja sigui a través dels sagraments i d´una manera especial l´Eucaristia, ja sigui per mitja de la pregària, de les Escriptures, de les obres de misericòrdia com escoltàvem a l´evangeli del diumenge passat, etc.

-La tercera serà a la fi dels temps, el que coneixem com a Parusia. La majoria de les segones lectures del diumenge es centren en l´espera d´aquest esdeveniment.

Durant aquestes quatre setmanes se´ns demana que vetllem i esperem, que estiguem atents i no ens distraguem, no sigui cas que Jesús vingui a la nostra “porta”, truqui i no li obrim perquè no ens hem adonat de la seva presència.

DÍA DE LOS SIN TECHO

Este  domingo se celebra la campaña de las personas sin techo con el lema “Todos somos ciudadanos. Ninguna persona sin hogar”.

A nivel de administraciones públicas se pide:

*A las locales, que tramiten las solicitudes de empadronamiento de las personas sin hogar o en infraviviendas para facilitarles el acceso a la sanidad pública y a otros derechos fundamentales.

*Que los puntos de información de edificios públicos, hospitales, juzgados, etcétera, tengan una diligencia especial en la atención a las personas en situación de exclusión social.

*Que impulsen políticas audaces para poner fin a la situación de no tener vivienda de miles de personas.

A los medios de comunicación:

Que tengan comprensión hacia los que no tienen vivienda y que continúen trabajando en la tarea de sensibilización de la sociedad para evitar la estigmatización.

A nosotros mismos:

Que aprendamos que no se trata de derechos para nosotros y regalos para las personas en situación de pobreza. Todos somos seres humanos y, por tanto, titulares de derechos.

CASAMENT

El passat dissabte es van casar a la nostra parròquia en Gabriel Biel Piera i la Rosa Maria Ferrer Carazo. Els felicitem de tot cor.

REUNIÓN CATEQUISTAS DE NIÑOS DE SEGUNDO

Este lunes a las 19h. Trataremos el tema 10, el pase del DVD “Jesús ha nacido” y la preparación de la celebración de la Navidad.

REUNIÓN CATEQUISTAS DE PADRES

Primer curso, lunes a las 19h.

Segundo curso, miércoles a las 19h.

XERRADA-CONFERÈNCIA SOBRE L´EVANGELITZACIÓ

Tal i com vam anunciar la setmana passada, aquest dilluns tindrà lloc una conferència que ens ha d´animar en un dels objectius del nou pla pastoral diocesà, el de l´evangelització. Amb el títol “la joia de comunicar la Bona Nova”, Mn. Manuel Roig Cisteré, Delegat Diocesà de Missions de la nostra diòcesi i de la de St. Feliu, amb experiència missionera a Chile i antic vicari de la nostra parròquia, ens parlarà d´aquest tema per acabar amb un diàleg.

La xerrada es farà a les 20h30´ a la sala d´actes del col·legi Sant Ramon.

REUNIÓN DEL GRUPO DE LA HERMANA COLOMA

En su domicilio de la calle Valencia, el jueves a las 17h. Trataremos el tema del Adviento.

COMENTARI DE L´EVANGELI DEL SEGON DIUMENGE D´ADVENT

Aquest dijous a les 20h30´. El text a comentar i reflexionar és Mc 1,1-8: En Joan Baptista es compleix l´anunci del profeta Isaïes del profeta missatger que ha de preparar el camí al Senyor.

ENCUENTRO ARCIPRESTAL

Este viernes a las 21h, tendrá lugar en la parroquia de la Virgen de los Desamparados el encuentro arciprestal de Adviento, un espacio de oración que finaliza con un pica-pica. Estáis todos invitados.

CATEQUESIS DE CONFIRMACIÓN PARA ADULTOS

El pasado jueves, un grupo de cuatro personas inició la catequesis de preparación para recibir el sacramento de la confirmación, uno de los tres sacramentos de la iniciación cristiana que todos tendríamos que recibir. Por la unción con el Santo Crisma y las palabras del obispo se recibe el Espíritu Santo en plenitud para poder vivir nuestra vida cristiana con más fuerza y comprometernos más en la actividad de la Iglesia, como les sucedió a los apóstoles el día de Pentecostés.

Si alguna persona no ha recibido todavía este sacramento, puede incorporarse al grupo; para ello que hable con Mn. Fernando, responsable del mismo. Las sesiones serán los jueves a las 21h.

OBRES A SANT RAMON I SANT ALBERT

A sant Ramon, els últims aiguats han evidenciat unes goteres a l´església, sobre  l´altar de santa Rita, i en el pis de la rectoria a on es fa la catequesi, que han obligat a realitzar unes obres d´impermeabilització de part de les terrasses que ha costat 1.550 €.

Per altra banda, des de fa temps, quan hi ha plujats intensos cau aigua a la capella de sant Albert. Havent arribat a la conclusió que l´única solució és fer unes obres d´impermeabilització de la terrassa que està a sobre de la capella, les hem començades ja i ens costaran 4.160 €.

COL·LECTA PARROQUIAL

El pròxim cap de setmana, en totes les eucaristies, per ajudar econòmicament a la nostra parròquia.

Aquesta entrada ha esta publicada en Sin categoría. Afegeix a les adreces d'interès l'enllaç permanent.

Deixa un comentari

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

Esteu comentant fent servir el compte WordPress.com. Log Out /  Canvia )

Facebook photo

Esteu comentant fent servir el compte Facebook. Log Out /  Canvia )

S'està connectant a %s

Aquest lloc utilitza Akismet per reduir els comentaris brossa. Apreneu com es processen les dades dels comentaris.